"Kimegyek a doberdói harctérre..." A jászok az I. világháborúban - 2014.

Száz esztendővel ezelőtt 1914. június 28-án Szarajevóban a boszniai hadgyakorlat megtekintésére érkezett Ferenc Ferdinánd trónörököst és feleségét Chotek Zsófiát Gavrilo Princip szerb diák meggyilkolta. A haláleset miatt az Osztrák-Magyar Monarchia Szerbia megbüntetését határozta el. 1914. július 28-án, a merénylet után egy hónapra rá pedig kitört a háború a Monarchia és Szerbia között, amibe hamarosan szinte egész Európa és több kontinens országa is belekapcsolódott. Az akkor még csak Nagy Háborúként emlegetett esemény így vált a négy éven át 1918-ig tartó I. világháborúvá. A Jászságból behívott katonák jórészt a 29. honvéd gyalogezredben, a 68. császári és királyi gyalogezredben, és a 13. jászkun huszárezredben küzdötték végig a háborút, akiknek számos harctéri tárgyát is kiállítottuk. A kiállítás emléket állít a világháborúban részt vett több ezer jászsági katona hősiességének, akik őseikhez méltóan megállták helyüket a harctéren. Bemutatjuk a hátország –az otthonmaradottak- életét, akik derekasan kivették a részüket a katonák anyagi támogatásából is.Emlékkiállításunkon megjelenítjük a háborút követően a Jászságban felállított I. világháborús Hősi emlékműveket is, melyek napjainkban is nap, mint nap emlékeztetnek bennünket a Nagy Háború emlékére.

"Kőbe vésett fájdalmak " I. világháborús hősi emlékművek a Jászságban

Alattyán 1933. Gecse Árpád

Jánoshida1925. Zsákodi Csiszer János

Jászalsószentgyörgy 1926. Istók János

Jászapáti 1923. Görömbey Imre

Jászárokszállás 1924. Pográcz Szigfrid

Jászberény 1926. Vass Viktor, Pongrácz Szigfrid

A képre kattintva a I. világháború jászberényi hősi halottainak névsora lesz olvasható.

Jászdózsa 1923. Nemes György

Jászfelsőszentgyörgy 1930. Vass Viktor